Rate this post

مزیت دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار شامل موارد گوناگونی می باشد که برخی از آن ها به دلیل خاصیت روغن حرارتی و برخی به دلیل ساختار فنی دیگ روغن داغ می باشند. در اکثر فرآیند های صنعتی و تولیدی به حرارت برای تولید محصولات یا تبدیل مواد نیاز است. در بسیاری از صنایع از سیستم دیگ بخار برای تولید و توزیع گرمای مورد نیاز استفاده می ‌شود. اما آنچه که بسیاری از مدیران کارخانجات و صنایع و اپراتور های تاسیسات نمی ‌دانند این است که هر چند دیگ ‌های بخار جزء رایج‌ ترین تجهیزات گرمایشی هستند که در صنعت مورد استفاده قرار می ‌گیرد. اما در برخی موارد دیگ روغن داغ بهترین گزینه است.

مزیت دیگ روغن داغ در مقابل دیگ بخار:

چه چیزی باعث می ‌شود سیستم دیگ روغن داغ یک انتخاب ایده ‌آل برای گرمایش صنعتی باشد؟

اول، یکی از دلایل اصلی انتخاب دیگ روغن داغ در برابر دیگ بخار مربوط به حرارت بالاتر تولید شده توسط دیگ روغن داغ است. در ادامه برخی دلایل برای اینکه انتخاب دیگ روغن داغ بهتر از دیگ بخار است بیان شده است.

دوم، دیگ روغن داغ به تنظیم مواد شیمیایی نیاز ندارد. از آنجایی که آب یک ماده خورنده است هنگام استفاده از دیگ بخار باید مواد شیمیایی مختلف برای جلوگیری از خوردگی مورد استفاده قرار بگیرد. این مواد شیمیایی باید به دقت و به طور مداوم تحت نظارت بوده و تنظیم شود تا مطمئن شویم دیگ بخار به خوبی کار می ‌کند. اما در سیستم دیگ روغن داغ، در مورد تنظیم مواد شیمیایی نگرانی وجود ندارد. روغن حرارتی از طریق سیستم در یک حلقه عبور داده می ‌شود و نیازی به تنظیم مواد شیمیایی وجود ندارد.

تفاوت دیگ بخار و بویلر روغنداغ

سوم، روغن داغ سبب خوردگی در تاسیسات و دیگ نمی ‌شود. با وجود اینکه سیستم‌ های گرمایشی دیگ بخار به دلیل مقرون به صرفه بودن آب برای بسیاری از مدیران محبوب است اما باید این نکته را در نظر داشت که این سیستم ها در برابر خوردگی حساس می باشند. اگرچه آب به نظر بی اثر است اما در واقع و در عمل همه چیز در مسیر آب به مرور دچار خوردگی می ‌شوند. بنابراین سیستم‌دهای گرمایشی مبتنی بر دیگ بخار باید به دقت در برابر خوردگی نظارت شوند و اگر زنگ زدگی و یا آسیب دیگری شناسایی شود تعمیر شوند. در مقابل از آنجایی که روغن داغ یک روان کننده است یک مزیت دیگ روغن داغ عدم به وجود آمدن خوردگی در آن است.

بیشتر بخوانید  طرز کار بویلر روغن داغ

چهارم، سیستم‌ های دیگ روغن داغ نیازی به تنظیم فشار داخلی ندارد. در دیگ بخار برای برخی عملکرد ها نیاز به فشار بسیاری است در حالی که در سیستم دیگ روغن داغ تمام تجهیزات شما بدون فشار کار می‌ کنند. این امر موجب کاهش احتمال وقوع انفجارهای خطرناک در تاسیسات می ‌شود و ضرورت کنترل و تنظیم دائمی‌ فشار را از بین می‌برد.

پنجم، امکان تنظیم راحت تر درجه حرارت. در دیگ روغن داغ می ‌توان به سادگی درجه حرارت دلخواه را تعیین و تنظیم کرد و امکان کار و کنترل در دمای بیشتر از ۳۵۰ درجه در این سیستم ها وجود دارد.

ششم، دیگ روغن داغ می‌ تواند در دمای بالاتری از دیگ بخار عمل نماید. در برخی کابرد های سیستم ‌های حرارتی، دمای کار بسیار حائز اهمیت است. از آنجا که روغن حرارتی نقطه جوش بالاتری از آب دارد، سیستم‌ های گرمایش مبتنی بر دیگ روغن داغ در دمای بالاتری می‌ تواند عمل کند. علاوه براین بر خلاف دیگ بخار که با بالا رفتن دما فشار افزایش پیدا می ‌کند، کار کردن در این دمای بالا بدون نیاز به وارد آمدن فشار اضافی اتفاق می ‌افتد. اغلب تجهیزات گرمایشی در دمای بالا بهتر عمل می کنند.

هفتم، سروصدای کمتر دیگ روغن داغ به نسبت دیگ بخار. دیگ بخار ممکن است در هنگام کار سرو صدای بسیاری ایجاد کند، اما از مزایای دیگ روغن داغ عدم ایجاد سرو صدای بلند است. سیستم دیگ روغن داغ به گونه ای طراحی شده که آلودگی صوتی بسیار کمی‌ ایجاد می ‌کند.

هشتم، مایع روغن حرارتی یخ نمی ‌زند. آب ممکن است به یخ تبدیل شود و این مساله باعث بروز خطرات و مشکلاتی در سیستم دیگ بخار می شود. یخ نزدن روغن حرارتی در دمای پایین یکی از مزایای سیستم گرمایشی مبتنی بر دیگ روغن داغ است که باعث کاهش خطرات ایمنی و مشکلات عملیاتی در سیستم خواهد شد.

نهم، عدم نیاز به دستگاه سختی گیر و دی اریتور در سیستم دیگ روغن داغ. آب ورودی به سیستم دیگ بخار قبل از هرگونه عملیاتی باید بهسازی شود در صورتی که آب سخت باشد به وسیله دستگاه سختی گیر ابتدا به آب نرم تبدیل شود. در دیگ روغن داغ نیازی به استفاده از این تجهیزات نمی‌ باشد در نتیجه هزینه کمتری را نیز تحمیل می‌ کند.

بیشتر بخوانید  درست کردن سس با دستگاه دیگ بخار غذا + دیگ بخار در صنایع غذایی

دهم، سیستم دیگ روغن داغ کارایی بیشتری دارد. تله‌ های بخار و بلودان حرارتی موجب کاهش بسیار در کارایی سیستم‌ های بخار می‌ شود. سیستم‌ های مبتنی بر دیگ روغن داغ بسیار کار آمد تر عمل می کنند. هزینه ‌های عملیاتی کمتری داشته و کنترل فرآیند در آن ها راحت تر انجام می ‌شود. در بسیاری مواقع استفاده از یک سیستم روغن داغ کارآمد سرمایه کارخانه و منابع ارزشمند شما را ذخیره خواهد کرد.

یازدهم، میزان سرمایه‌ گذاری برای سیستم دیگ روغن داغ به نسبت سیستم دیگ بخار کمتر می ‌باشد. سیستم ‌های گرمایش روغن داغ به طور معمول از سیستم گرمایش بخار بسیار ساده تر هستند به همین دلیل نیاز به سرمایه ‌گذاری کمتری نسبت به دیگ بخار دارند. اجزای یک سیستم بویلر بخار عبارتند از دیگ ‌های بخار، مخازن تخلیه بلودان، مخازن تغلیظ مواد شیمیائی، خنک کننده ها، مخازن مایع، پمپ‌ های تغذیه دیگ بخار، پمپ تغذیه آب ورودی، پمپ مواد شیمیایی، تله بخار و غیره این فهرست می‌ تواند همچنان ادامه داشته باشد در حالی که یک سیستم دیگ روغن داغ تنها نیاز به یک پمپ، مشعل گرمکن و مخزن انبساط دارید.

دیگ روغن داغ

دوازدهم، ایمنی دیگ روغن داغ بیشتر از دیگ بخار است. یکی از قانع کننده ‌ترین دلایل برای انتخاب سیستم گرمایشی روغن داغ در برابر سیستم گرمایشی بخار ایمنی بیشتر آن است. این مورد اصلی ‌ترین مزیت دیگ روغن داغ است. سیستم روغن داغ به دلایل مختلف از دیگ بخار امن تر می باشد. به دلیل عدم نیاز به فشار خطر انفجار در آن حذف می‌ شود. علاوه بر این خطرات ناشی از تله بخار وجود ندارد و به دلیل دمای انجماد بسیار پایین روغن خطراتی که ناشی از انجماد بخار در دیگ بخار به وجود می ‌آید در سیستم دیگ روغن داغ به طور قابل توجهی کمتر است.

سیزدهم، سیستم گرمایش دیگ روغن داغ بر خلاف دیگ بخار به یک اپراتور بویلر آموزش دیده نیاز ندارد. در اکثر مواقع برای استفاده از یک سیستم دیگ بخار در صنایع مختلف نیاز به وجود یک اپراتور فنی دارای مجوز کار با دیگ بخار است. به همین علت برای راه اندازی یک سیستم دیگ بخار جدید در یک کارخانه برای رعایت اصول استاندارد و ایمنی نیاز به استخدام یک اپراتور فنی برای کار با آن وجود دارد. این مورد برای سیستم گرمایشی مبتنی بر دیگ روغن داغ الزامی و ضروری نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *