Rate this post

سختی گیر آب چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلات آب جهت مصارف شرب و نیز استفاده از آب در بخش های مختلف صنایع وجود املاح کلیسیم و منیزیم با غلظت بالاتر از حد استاندارد می باشد که اصطلاحا به آن سختی می گویند.

مشخصات فنی سختی گیر آب:

سختی گیر آب نوعی دستگاه فیلتر است که برای از بین بردن کلسیم و منیزیم موجود در آب کمک می کند. سختی گیر های آب در انواع مختلف می باشند.

اول: تبادل یون

رایج ترین نوع نرم کننده آب در کاربرد های منزل تبادل یون است. با از بین بردن یون های کلسیم و منیزیم و جایگزینی آن ها با یون های سدیم کار می کند، که هیچ یک از اثرات مخرب کلسیم و منیزیم را ندارند.

دوم: اسمز معکوس

این دستگاه آب را از طریق غشای نیمه نفوذ پذیر تصفیه می کند که تقریباً 98٪ نا خالصی های آب را از بین می برد. این یک وسیله گران قیمت است و از مقدار قابل توجهی آب استفاده می نماید . اما این نوع دستگاه برای از بین بردن سایر نا خالصی های شیمیایی و همچنین کلسیم و منیزیم بسیار مناسب است.

مشخصات فنی سختی گیر آب

آب سخت چیست؟

آب سخت یک اصطلاح عام است که به عنوان منبع آب مورد استفاده قرار می گیرد و مقادیر بسیاری مواد معدنی از زمین را جذب خود می کند. در درجه اول کلسیم و منیزیم. اگر در مقادیر قابل توجهی فاقد این مواد معدنی باشد، آب به عنوان آب نرم توصیف می شود. آب می تواند به طور طبیعی نرم باشد (منابع آب حاصل از دریاچه ها و نهر ها معمولا نرم هستند). یا به دلیل تصفیه مصنوعی، چه در شرکت آب و برق شهری و چه با استفاده از دستگاه تصفیه آب درون خانه که به عنوان نرم کننده آب شناخته می شود، می تواند نرم باشد.

مشکلاتی که در اثر سختی بیش از حد آب به وجود می آید

نگرانی بهداشتی با نوشیدن آب سخت زیاد در مواد معدنی محلول مثل کلسیم و منیزیم وجود ندارد. در صورتی که وجود مقادیر کمی از این مواد معدنی برای سلامتی ضروری هستند. اما در سطوح بالا، مواد معدنی می توانند در لوله ها و لوازم خانگی باعث رسوب شده و به تدریج در عملکرد آن ها دخالت کنند. به طور مثال: رسوب مواد معدنی در شیر آلات یا آبگر مکن ها ممکن است طول عمر آن ها را کوتاه کند. برخی افراد بعد از حمام یا دوش گرفتن در آب احساس خارش دارند که این به دلیل وجود میزان بالای مواد معدنی در آب است.

بیشتر بخوانید  سختی گیر خانگی

انواع سختی گیر

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی:

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی یکی از رایج ترین سختی گیر ها در ظرفیت های بزرگ است که در تصفیه آب موتور خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن این نوع سختی گیر ها از جنس ST می باشد، لایه درونی مخزن با سه لایه رنگ اپوکسی و لایه بیرونی از رنگ روغنی پوشش داده می شود.

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی

از این سختی گیر ها در کارخانجات نساجی، در صنایع لاستیک سازی و جهت نرم کردن آب ورودی به بویلر های بخار، تصفیه آب برج خنک کننده، صنایع غذایی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

سختی گیر رزینی با مخزن FRP:

سختی گیر FRP یک سختی گیر رزینی می باشد و نحوه عملکرد این محصول مانند سختی گیر فلزی بوده با این تفاوت که به جای  مخزن فلزی از مخزن FRP (پلاستیکی) استفاده گردیده است. سختی گیر های FRP در حجم های کوچکتر تولید می شوند و جهت مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای سختی گیر FRP:

یکی از روش های گرفتن سختی آب و یا حذف املاح کلسیم و منیزیم که صورت کربناتی می باشد، از طریق سختی گیر مغناطیسی می باشد. کلسیم موجود در آب با پیوستن به دی اکسید کربن آزاد می شود و باعث ایجاد کریستال های کلسیم شده و با استفاده از سختی گیر مغناطیسی کریستال های کلسیم را خنثی کرده تا از ایجاد رسوب جلوگیری شود. با عبور آب از درون میدان مغناطیسی، باعث می شود تا نمک های سختی آب (یون های کلسیم و منیزیم) تجزیه شده و بجای اینکه تشکیل ماده کربنات کلسیم از نوع (کلسیت) که به شدت باعث رسوب می شود را بدهد، به نوع دیگری از کربنات کلسیم که راگونیت نام داشته و خاصیت حل شوندگی بیشتری در آب دارد، تبدیل شود.

بیشتر بخوانید  بهترین فروشنده سختی گیر

مزایای استفاده از سختی گیر:

مضرات استفاده از سختی گیر:

کلام آخر:

آسیا بویلر مفتخر است در زمینه فروش، ساخت، تولید، خدمات پس از فروش و واردات محصولات صنعتی از جمله سختی گیر Water Softener  سختی گیر های رزینی فلزی و FRP سختی گیر مغناطیسی و پلی فسفات و غیره به شما مشتریان عزیز مشاوره و خدمات ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *