Rate this post

درباره دیگ بخار چه می دانید؟

در حقیقت بخار می تواند تامین گرما، حرکت مکانیکی، کنترل فشار و همچنین تامین آب به جهت انجام فرآیندهای مختلف را برعهده بگیرد. بخار وضعیت های گوناگونی دارد که سبب شده تا یک انرژی قابل توضیح باشد؛ برای مثال غیر سمی بودن راندمان بالا قابلیت انتقال آسان قیمت پایین و همچنین ظرفیت حرارتی بالا در مقایسه با دیگر انرژی ها را می‌توان عنوان کرد وظیفه دیگ بخار تولید بخار است.

اساس کار دیگه بخار چیست؟

اساس کار دیگه بخار یا بویلر مبتنی بر ویژگی‌های مخازن تحت فشار می باشد. دیگ بخار یک مخزن بسته بوده که آب درون آن به کمک قرار است، ناشی از احتراق سوخت مصرفی دیگ بخار گرم می شود و در آخر به بخار آب با فشار بالا مبدل می گردد بخش درونی دیگ بخار شامل دو قسمت یعنی طرف آتشین و طرف آب می باشد که به طرفی که در اطراف آتش دیگ بخار قرار گرفته، سطح گرمایی می گویند. تمام قسمت هایی که درون دیگ تحت فشار بالا قرار می‌گیرند از آلیاژهای آهنی تولید می شوند. جنس دیگ های بخار به طور معمول از دو مدل چدنی و فولادی تولید می شود دیگه بخوره شدنی به علت مقاومت کم سر برای تولید بخاری کم فشار تولید شده در حال حاضر اکثر دیگ بخار از جنس فولادی روانه بازار می شود.

اساس کار دیگه بخار چیست؟

انواع دیگ بخار را بشناسید:

با توجه به مدل طراحی بویلرهای بخار اصولاً این محصول به دو مدل لوله آتشی و لوله آبی طراحی می‌شود بخار لوله آتشی یا فایر تیوب در این مدل داخل لوله ها انرژی حرارتی که از شعله حاصل شده در حالی که اطراف آن را سیال مورد نظر یا همان آب فرا گرفته است این مدل ها برای تولید بخار اشباع به جهت فرایندهای گرمایشی توانند پختن به کار می روند.

بیشتر بخوانید  علت های به وجود آمدن ایراد در دیگ

فایر تیوب ها بر اساس تعداد دفعاتی که گازهای داغ داخل لوله ها طول بویلر را طی می‌کنند به انواع مختلفی یعنی دو پاس، سه پاس و چهار پاس تقسیم بندی می شوند.

اما مدل سه پاس آن ها رایج ترین مدل است که راندمان بسیار بالایی دارد.

تجهیزات و لوازم کنترلی دیگ بخار را بشناسید:

تجهیزات جانبی دیگ بخار:

تجهیزات جانبی دیگ بخار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *