Rate this post

سختی گیر آب چیست؟

سختی گیر آب یکی از تجهیزات بسیار کاربردی تصفیه آب به خصوص در سیستم‌ های تصفیه آب ورودی ساختمان است که به وسیله فرآیند تبادل یونی، عوامل ایجاد سختی آب مانند کلسیم و منیزیم را از آن حذف می ‌کند. هدف استفاده از سیستم ‌های سختی ‌گیر، حذف مشکلات شایع به وجود آمده توسط آب سخت است. سختی آب باعث ایجاد رسوب در سیستم لوله کشی منزل شده که نتیجه آن گرفتگی لوله‌ ها و کاهش فشار آب است. سختی آب همچنین باعث کاهش چشمگیر طول عمر وسایلی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، دستگاه‌ های قهوه‌ ساز و نیز یخ ‌ساز می ‌شود. مشکلات به وجود آمده در اثر سختی آب با افزایش درجه حرارت آب بیشتر بروز پیدا می ‌کنند. هرچه درجه حرارت آب بیشتر باشد، رسوبات ناشی از کلسیم و منیزیم موجود در آب نیز بیشتر می‌ شود.

بدون سیستم سختی ‌گیر، ماشین لباسشویی برای از بین بردن لکه لباس ‌ها نیاز به مواد شوینده بیشتری دارد. ظروف شسته‌ شده توسط ماشین ظرفشویی همواره لکه دارند. دوش حمام رسوب گرفته و شامپو و صابون به سختی در آب حل می ‌شوند. استحمام با آب سخت باعث خارش و خشکی پوست و همچنین ریزش مو می‌ شود. مشکلات ناشی از آب سخت بسیارند که برای حل آن ها نیاز به صرف وقت و هزینه ‌های بسیار گزافی است؛ اما بهترین راه برای مقابله با آن استفاده از سیستمد‌های سختی‌ گیر آب است.

آب سخت چیست؟

آب سخت یک اصطلاحی است که به عنوان منبع آب مورد استفاده قرار می گیرد و مقادیر زیادی مواد معدنی از زمین را جذب می کند. در درجه اول کلسیم و منیزیم. اگر در مقادیر قابل توجهی فاقد این مواد معدنی باشد، آب به عنوان آب نرم توصیف می شود. آب می تواند به طور طبیعی نرم باشد (منابع آب حاصل از دریاچه ها و نهر ها معمولا نرم هستند). یا به دلیل تصفیه مصنوعی، چه در شرکت آب و برق شهری و چه با استفاده از دستگاه تصفیه آب درون خانه که به عنوان نرم کننده آب شناخته می شود، می تواند نرم باشد.

مشخصات فنی سختی گیر آب:

همانطور که گفتیم سختی گیر آب نوعی دستگاه فیلتر است که برای از بین بردن کلسیم و منیزیم موجود در آب کمک می کند. سختی گیر های آب در انواع مختلف می باشند.

_تبادل یون: رایج ترین نوع نرم کننده آب در کاربرد های منزل است. با از بین بردن یون های کلسیم و منیزیم و جایگزین آن ها با یون های سدیم کار می کند، که هیچ یک از اثرات مخرب کلسیم و منیزیم را ندارند.

بیشتر بخوانید  بهترین سختی گیر رزینی

مشخصات فنی سختی گیر آب

_اسمز معکوس: این دستگاه آب را از طریق غشای نیمه نفوذ پذیر تصفیه می کند که تقریباً 98٪ ناخالصی های آب را از بین می برد. این یک وسیله گران قیمت است و از مقدار قابل توجهی آب استفاده می کند. اما این نوع دستگاه برای از بین بردن سایر ناخالصی های شیمیایی و همچنین کلسیم و منیزیم بسیار مناسب است.

انواع سختی گیر:

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی:

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی یکی از رایج ترین سختی گیر ها در ظرفیت های بزرگ می باشد که در تصفیه آب موتورخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن این نوع سختی گیر ها از جنس ST  می باشد، لایه درونی مخزن با سه لایه رنگ اپوکسی و لایه بیرونی از رنگ روغنی پوشش داده می شود.

قطعات سختی گیر رزینی با بدنه فلزی:

سختی گیر چیست

از این سختی گیر ها در کارخانجات نساجی، در صنایع لاستیک سازی و جهت نرم کردن آب ورودی به بویلر های بخار، تصفیه آب برج خنک کننده، صنایع غذایی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

سختی گیر رزینی با مخزن FRP:

سختی گیر FRP  یک سختی گیر رزینی است و نحوه عملکرد این محصول مانند سختی گیر فلزی بوده با این تفاوت که به جای  مخزن فلزی از مخزن FRP (پلاستیکی) استفاده گردیده است. سختی گیر های FRP در حجم های کوچکتر تولید می شوند و جهت مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند.

از مزایای سختی گیر FRP:

یکی از روش های گرفتن سختی آب و یا حذف املاح کلسیم و منیزیم که صورت کربناتی می باشد، از طریق سختی گیر مغناطیسی است. کلسیم موجود در آب با پیوستن به دی اکسید کربن آزاد شده باعث ایجاد کریستال های کلسیم می شود و با استفاده از سختی گیر مغناطیسی کریستال های کلسیم را خنثی می کند تا از ایجاد رسوب جلوگیری شود. با عبور آب از داخل میدان مغناطیسی، باعث می شود تا نمک های سختی آب (یون های کلسیم و منیزیم) تجزیه شده و به جای آنکه تشکیل ماده کربنات کلسیم از نوع کلسیت که به شدت باعث رسوب می شود را بدهد، به نوع دیگری از کربنات کلسیم که راگونیت گفته می شود و خاصیت حل شوندگی بیشتری در آب دارد، تبدیل شود.

بیشتر بخوانید  کاربرد سختی گیر رزینی

مشکلاتی که در اثر سختی بیش از حد آب ایجاد می شود:

نگرانی بهداشتی با نوشیدن آب سخت زیاد در مواد معدنی محلول مثل کلسیم و منیزیم وجود ندارد. در صورت وجود مقادیر کمی از این مواد معدنی که برای سلامتی ضروری هستند. اما در سطوح بالا، مواد معدنی می توانند در لوله ها و لوازم خانگی باعث رسوب شوند و به تدریج در عملکرد آن ها دخالت کنند. به طور مثال: رسوب مواد معدنی در شیرآلات یا آبگرمکن ها ممکن است طول عمر آن ها را کوتاه کند. برخی افراد پس از استحمام یا دوش گرفتن در آب احساس خارش دارند که به دلیل این است که مواد معدنی بسیار زیاد است.

مزایای استفاده از سختی گیر:

مضرات استفاده از سختی گیر:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *