5/5 - (2 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم تا درباره ی دیگ بخار و بویلر های صنعتی به طور واضح و کامل توضیح خواهیم داد؛ انواع دیگ بخار، اجزای تشکیل دهنده ی آن را نیز شرح خواهیم داد. پس از خواندن این مقاله می توانید درباره ی خرید دیگ های بخار و همچنین دستگاه های تولید بخار انتخاب بهتری داشته باشید.پس با ما همراه بمانید.

دیگ های بخار، یا همان بویلر صنعتی، یک محفظه ی استوانه ای شکل به صورت عمودی و افقی می باشند که با راه اندازی ساده، آب و گرما را جهت تولید بخار تحت فشار ترکیب گذاشته و می تواند به راحتی جهت گرم کردن درون ساختمان، موتور های تامین انرژی و همچنین مصارف دیگر به کار رود.

جالب است بدانید که دیگ‌ های بخار دارای انواع مختلفی بوده که هر کدام از آن ها به منظور خاصی به کار گرفته می‌شوند. در سیستم گرمایشی مرکزی از دیگ های بخار، جهت گرم کردن آب، هوا و یا گرم کردن درون خانه یا حتی ساختمان استفاده می کنند.

روش های تولید دیگ های بخار به چه صورت است؟

جالب است بدانید که تولید بویلر بخار یا همان دیگ های بخار، به دو صورت انجام می گردد. اول، لوله های آبی یا همان واتر تیوب و دوم لوله ‌های آتشی یا همان فایرتیوب.

در دیگ های بخار فایر تیوب، لوله هایی وجود دارد که از طریق آن گاز های داغ عبور خواهند کرد. این لوله ها را آب محاصره کرده است. به بیان دیگر، دیگ بخار فایر تیوب محفظه ای دربسته بوده که درون آن را لوله های داغ تشکیل داده است. لوله های گاز داغ و یا لوله های آتش این آب گرم را به بخار تبدیل کرده و بخار در محفظه مشابه باقی خواهد ماند.

در دیگ های بخار واتر تیوب، گاز های داغ، محوطه اطراف لوله ها را احاطه و آب در داخل لوله ها گرم خواهد شد. به همین دلیل از تعداد بیشتری از لوله ‌های آبی استفاده می ‌شود تا سطح گرمای وسیعی داشته باشد. در دیگ های بخار واتر تیوب، با توجه به جریان حرارتی که وجود دارد؛ جریان سریع تر از دیگ های فایرتیوب می باشد. پس میزان انتقال حرارت نیز بیشتر شده و در نتیجه بازدهی بالاتری خواهد داشت.

با توجه به استاندارد جهانی، دیگ بخار باید سه پاس را انجام دهد و در آخر از اگزوز خارج شود. این سه پاس، باعث می گردد تا حرارت مشعل به آب منتقل شده و در نتیجه اتلاف انرژی کمتری صورت پذیرد. اگر در دستگاه، تعداد لوله ها کمتر از حد استاندارد قرار بگیرد، در نتیجه تعداد پاس نیز کاهش پیدا کرده و اگر به جای سه پاس، یک و یا دو پاس وجود داشته باشد، مدت زمان آماده سازی و بخار در این دستگاه دو برابر شده و در نتیجه انرژی زیادی اتلاف می گردد.

دیگ بخار

تجهیزات جانبی دیگ های بخار:

برای داشتن عملکردی بهتر و عالی تر نیاز به وسایل و تجهیزات با کیفیت برای دیگ بخار خواهید بود. از جمله تجهیزات لازم:

در دیگ های بخار استاندارد، نقشه های فنی بازینی خواهد شد.

مواد اولیه شامل:

اول، ورق ها، دوم، لوله ها، سوم، تجهیزاتی مانند دماسنج و غیره بوده که به شکل کامل از نظر صحت سلامت آزمایش شده و باید طبق استاندارد های ملی و غیر مخرب باشند.

آیا باز شدن درب دیگ مزیت است؟

توجه داشته باشید که ممکن است پس از مدتی دستگاه از کار افتاده ولی ظاهراً بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد! ممکن است در این بین، حرارت غیر عادی از خود بیرون دهد. در صورتی که بتوان درب دیگ را باز کرد، به راحتی داخل دستگاه را چک کرده؛ چرا که ساختار آن پیچیده نیست. در نتیجه باز شدن درب دیگ، یک مزیت به حساب می آید. توجه داشته باشید که اگر به دستگاه ضربه ای وارد نشود، قسمت های سیمانی آسیبی نخواهند دید. اما باید سالی یک بار به چک کردن آن ها اقدام کنید.

از دیگ های بخار در چه مواردی استفاده می کنند؟

از دیگ های بخار در موارد زیر استفاده می کنند:

استفاده از دیگ های بخار در صنایع دیگر:

اول، صنایع بلوک زنی و جدول زنی:

جهت خشک کردن بلوک ها، آن ها را در آفتاب قرار می دهند. امروزه شهرداری استفاده از دستگاه ‌های بخار را ضروری می‌ داند. استفاده از بخارشو باعث می شود تا مقاومت بلوک بیشتر گردد.

دوم، تیر های چراغ برق:

باعث افزایش یافتن عمر تیرها خواهد شد.

سوم، حشره های سفید:

امروزه بر روی درخت های شهر تهران متوجه حشره های سفید رنگی شده ایم که با سمپاشی و نوار زرد برطرف نخواهد شد؛ اما با بخار از بین خواهد رفت. چرا که بخار به درخت آسیبی نرسانده و می‌ تواند به راحتی حشرات را از بین ببرد.

چهارم، شستشوی مخازن cng:

در حال حاضر با واترجت ها شستشوی مخازن سی ان جی انجام می گردد که به دنبال آن پوسیدگی را به همراه دارد؛ اما با استفاده از بخار، تمامی مشکلات رفع خواهد شد.

دیگ بخار

پنجم، مرغداری ها:

جهت تولید بخار و ایجاد کردن رطوبت در مناطق خشک از دیگ های بخار استفاده می ‌کنند که این کار جهت جلوگیری از مشکلات تنفسی ماکیان می باشد. برای مثال استریل کردن یخچال و ماشین های حمل مرغ، سبد ها و غیره.

ششم، پرورش قارچ:

تولید آن مستقیماً و وابسته به رطوبت هوا می‌ باشد.

هفتم، دامداری‌ ها:

استریل کردن مکان شیر دوشی مخازن موجود در دامداری و غیره.

هشتم، بویلر ها:

کاربرد بخار بر روی فوم های ساختمان سازی که به یونولیت حرارت وارد می ‌کنند؛ اما این حرارت نباید مستقیم باشد.

نهم، غذا سازی:

بسته بندی کردن کالباس، سوسیس و غیره.

دیگ بخار یک تن

انواع دیگ های بخار:

اول، دیگ های بخار آتش خوار:

دیگ آتش خوار شامل دیگ کورنیش و دیگ های بخار لنکاشیر می شود.

دوم، دیگ بخار بویلر صنعتی:

شامل دیگ بخار لوکوموتیو، بخار اتاق معکوس، دیگ بخار مرطوب، دیگ بخار خشک یا سوپرهیت، دیگ های بخار با دو پاس حرارتی و دیگ بخار با سه پاس حرارتی می شود.

سوم، دیگ های بخار درام:

شامل دیگ بخار درام طولی، دیگ بخار متقابل، دیگ بخار استرلینگ و دیگ بخار کم حجم توربو است.

اجزای تشکیل دهنده ی دیگ بخار یا همان بویلر:

همانطور که پیش از این ذکر شد، اجزای تشکیل دهنده ی دیگ بخار بر اساس دیگ چدنی و قطاعی یا یکپارچه تقسیم می شوند.

در روش قطاعی، دیگ از نوع واتر تیوب بوده و در حالت یکپارچه می‌ تواند هم از نوع واتر تیوب و هم از نوع فایر تیوب باشد.

اجزای تشکیل دهنده ی بویلر قطاعی یا دیگ آب گرم:

دیگ آب گرم در ساختمان ها و اداره ها مورد استفاده قرار می گیرد که جهت سیستم گرمایش از آن کمک می گیرند که دارای سه قسمت اصلی پره جلو، پره میانی و پره عقب می باشد.

اجزای تشکیل دهنده ی دیگ های بخار:

اجزای تشکیل دهنده ی دیگ های بخار آتش خوار:

دیگ بخار یکپارچه به طور معمول به دو بخش ساختمان بدنه و وسایل کنترلی کمکی تقسیم می شود.

دیگ بخار یک تنی

وسایل کنترلی کمکی به جهت پیشگیری از وقوع هر گونه حادثه و یا بهبود انجام کار انجام می شود که شامل موارد زیر خواهد بود:

کلام آخر:

در این مقاله به طور کلی درباره ی دیگ های بخار توضیحات جامعی داده شد، جهت گرفتن اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده بر روی سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.