5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله سعی داریم درباره ی دیگ بخار و بویلرهای صنعتی توضیح دهیم و سپس به معرفی دیگ بخار عمودی بپردازیم. پس تا انتها با ما همراه بمانید.

درباره ی دیگ بخار عمودی چه می دانید؟

دیگ بخار یا همان بویلر صنعتی محفظه ای استوانه ای شکل بوده که به صورت عمودی و افقی که با راه‌اندازی ساده می تواند آب و گرما را به جهت تولید بخار تحت فشار ترکیب نموده و به راحتی به جهت گرم کردن داخل ساختمان موتور های تامین انرژی و مصارف دیگر به کار برود. دیگ های بخار، دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام از آن ها به منظور خاصی استفاده می گردد. در سیستم های گرمایشی مرکزی نیز از دیگ های بخار به جهت گرم کردن آب یا هوا و یا گرم کردن ساختمان و خانه استفاده می شود.

تولید بویلر بخار به چند روش صورت می‌گیرد؟

به طور کلی تولید بویلر های صنعتی یا دیگ های بخار به دو نوع لوله های آبی و لوله های آتش صورت می ‌گیرد. در دیگ های بخار فایر تیوب یا لوله ‌های آتشی تعدادی لوله وجود دارد که از طریق آن ها گاز داغ منتقل می شود. از طرفی آب این دوره‌ ها را احاطه می ‌کند. از طرف دیگر می توان گفت دیگ های بخار فایر تیوب دارای محفظه ای در بسته بوده که در آن ها لوله ‌های داغی وجود دارد، این لوله های آتشین، لوله های گاز داغ، آب را گرم نموده و به بخار تبدیل می ‌نماید و بخار در محفظه ی مشابه باقی خواهد ماند.

دیگ های بخار واتر تیوب، گاز های داغ اطراف لوله ها را احاطه کرده و آب در داخل آن ها گرم می شود. به علت استفاده از تعداد بیشتر لوله های آبی سطح گرمایی وسیع تری دارد. با توجه به جریان حرارتی حرکت آب در دیگ های واتر تیوب سریع تر از دیدگاه‌ های فایرتیوب بوده و در نتیجه میزان انتقال حرارت نیز بیشتر شده و می ‌تواند بازده بالاتری داشته باشد.

یک دیگ بخار از نظر جهانی باید بتواند سه پاس انجام دهد و در نهایت به وسیله ی اگزوز خارج گردد. این سه پاس موجب می شوند تا اصل حرارت را به آب منتقل کرده و اتلاف انرژی کمتری صورت پذیرد و اگر صدا در لوله ها در دستگاه از حد استاندارد کمتر باشد، موجب می شود تا تعداد پاس کم گردد و اگر به جای سه پاس، یک یا دو پاس وجود داشته باشد. مدت زمان آماده سازی بخار در دستگاه دو برابر شده و اضافه انرژی بیشتری صورت می ‌گیرد.

دیگ بخار عمودی

مصارف و موارد استفاده از دیگ های بخار:

تا به اینجا با تعریف دیگ بخار و کارایی آن به صورت مختصر آشنا شدید. در ادامه درباره ی دیگ بخار عمودی و انواع آن صحبت خواهیم کرد، پس با ما همراه بمانید.

درباره ی دیگ های بخار عمودی چه می دانید؟

دیگ های بخار عمودی که انواع مختلفی دارند، از جمله رایج ترین آن ها می باشند.

دیگ های بخار عمودی نوعی دیگ بخار لوله آتش یا لوله آب می باشد که در آن بشکه یا پوسته دیگ بخار به جای دیگ های افقی استفاده می گردد. از آن ها به جهت استفاده در انواع وسایل نقلیه مجهز به بخار و سایر ماشین های متحرک به کار گرفته می شوند. در این نوع دیگ مانند دیگ های افقی بخار از آرایش مختلف لوله‌ ها استفاده خواهد شد که به دو دسته کلی واترتیوب و فایرتیوب تقسیم ‌بندی می ‌شوند.

انواع دیگ بخار عمودی فایرتیوب:

اول، دیگ لوله آتش عمودی: در این مدل از دیگ ها به جهت بالا بردن سطح حرارتی و راندمان سیستم از یک کوره و چندین گلوله که محصولات احتراق از آن ها عبور می‌ کند و به صورت عمودی در داخل بشکه دیگر قرار داده خواهند شد. این مدل از دیگ ها به علت اشکالات زیادی که دارند رایج نیستند.

خرید دیگ بخار عمودی

دوم، دیگ بخار عمودی با لوله آتش افقی:

نوع دیگری از بویلر های بخار کوچک وجود دارند که به جهت تولید بخار ماشین آلات صنعتی کوچک به کار می روند. از مشخصات این مدل دیگ ها چیدمان تعداد زیادی لوله کوچک به صورت افقی در کنار یکدیگر می توان نام برد. از این دست بویلر ها به صورت گسترده در کشتی ها به عنوان بویلر کمکی نیز استفاده می شود.

انواع دیگ بخار عمودی واترتیوب:

اول، دیگ بخار متقاطع عمودی:

این نوع دیگ ها از جمله رایج ترین انواع دیگ ها در بین دیگ های بخار کوچک عمودی می باشد. از مزیت‌ های آن ساخت آسان و مقاوم می توان نام برد. همچنین آن ها نیاز به تعمیرات و نگهداری کمتری دارند.

دوم، دیگ بخار عمودی سرنیزه ‌ای:

نوع دیگر دیگ لوله آب بوده که در آن لوله های آب تک سر می باشند؛ لوله ها از یک انتها بسته شده و متحدالمرکز می‌ باشند.

سوم، دیگ بخار لوله ای:

این مدل از دیگ های بخار عمودی بوده که به طور معمول به صورت دیگ بخار کمکی یا دیگ بازیافت حرارت کاربرد دارند.

چهارم، دیگ بخار لوله آب مارپیچی:

نوع دیگری از خانواده دیگ های بخار لوله عمودی دیگ های لوله آب مارپیچی بوده که آن ها دارای لوله های مارپیچی باریکی هستند و به صورت دایره وار در اطراف یک کوره عمودی مرکزی مرتب شده‌اند.