4.6/5 - (14 امتیاز)

تعریف دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ:

بویلر های روغن داغ دستگاه‌هایی هستند که روغن حرارتی درون آن ها به وسیله ی مشعل و با فشار و دمای مورد نظر رسیده و از این دیدگاه ها در صنایع مختلف استفاده می‌ کنند. روغن داغ ها برای استفاده در صنایعی که دمای بالاتر از دیگ آب داغ و دیگ بخار نیاز دارند بهره می‌ برند. دیگ های روغن داغ به صورت افقی، سه پاس و دو پاس موجود می باشند. این دستگاه در صنایع متفاوتی به کار می ‌روند که برای انتقال حرارت و گرما تا حداکثر دمای ۳۵۰ درجه سانتیگراد در فشار پایین استفاده می شود. ظرفیت آن ها بین k 300.000 kcal/hr  تا  4.000.000 kcal/hr  می باشد.

همه ی جوشکاری ها به صورت زیر پودری توسط جوشکاران مجرب که دارای گواهینامه انجام این کار هستند صورت گرفته و در مراحل متفاوت، تحت آزمون های UT و VT قرار می گیرند تا از عملکرد صحیح آن ها اطمینان حاصل شود. جوش های نفوذی و پاس تکمیلی الکترود های مصرفی از نوع E7018 و E6010 می باشد. همه ی خطوط جوش تحت فشار آزمایش های غیر مخرب گذاشته شده و در نهایت با فشار یک و نیم برابر در مورد تست هیدرواستاتیک قرار خواهند گرفت که این آزمایش های غیر مخرب شامل رادیوگرافی RF، آلتراسونیک UT و مایع نافذ MT می‌ باشند.

موارد استفاده دیگ روغن داغ

لوازم جانبی برای پکیج روغن داغ را بشناسید:

مزیت های استفاده از دیگ روغن داغ چیست؟

همچنین باید ذکر کرد که در برخی از مکان ‌ها می ‌توان به جای دیگ بخار از دیگ روغن داغ استفاده نمود. از جمله مشخصات فنی بویلر روغن داغ می توان به عوامل زیر اشاره کرد.

این بویلر ها دارای دو نوع مشخصات فنی عمومی و اختصاصی بوده که در مشخصات فنی عمومی اصولی که در تهیه و تولید دیگ ها رعایت می‌ شود، تمامی آن ها با همه ظرفیت ها به طور یکسان به صورت کامل رعایت خواهد شد. برای مثال جنس ورق ها، جنس لوله ها، نوع عایق، نوع پوشش، کاور، اتصالات نصب شده بر روی بویلر و غیره.

در مشخصات فنی اختصاصی مواردی ذکر می ‌شود که منحصراً مربوط به همان دستگاه تولید شده بوده و امکان دارد در دستگاه های دیگر متغیر باشد. برای مثال وزن دستگاه، ابعاد دستگاه، تجهیزاتی که بر روی دستگاه نصب شده مانند الکترو پمپ، روغن داغ، تابلو، برق تجهیزات کنترلی و غیره. همچنین در این مورد می توان به ضخامت ورق ها، سایز عدسی ها و موارد دیگر که با ظرفیت مشخص دستگاه تولید می‌ شود، اشاره نمود.

احتیاط:

در دیگ روغن داغ ایمنی در محیط کار لازمه شروع آن بوده و از جمله اولویت ‌های غیر قابل انکار به شمار می‌ رود. در دیگ های روغن داغ به علت دمای بالای روغن، مبحث ایمنی دارای اهمیت زیادی بوده و هرگونه بی توجهی باعث ایجاد آتش سوزی های شدید، ایجاد صدمات جانی و همچنین خسارت های مالی زیاد خواهد شد.

در زمان تولید بویلر های روغن داغ باید از مواد اولیه و ابزار های باکیفیت استفاده نمایید. استفاده کردن از لوله های غیر آتشخوار یا درز دار، به هیچ عنوان مجاز نبوده و همچنین ورق های مصرفی باید طبق استاندارد از نوع آتشخوار 17mn4 باشند. استفاده کردن از ورق ها و لوله هایی که ضخامت کمتر از حد مجاز دارند، باعث کم شدن طول عمر بویلر شده و دارای خطرات زیادی هستند. دیگ ها باید به سیستم کنترل مجهز بوده و با تجهیزات با کیفیت تولید شوند تا در صورت بروز هر مشکلی مانند بالا رفتن دمای روغن بیش از اندازه یا عدم چرخش روغن به صورت خودکار قطع شده، به صورت خودکار مشعل را قطع کرده و از ادامه کار بویلر جلوگیری نماید.

ساختمان دیگ های روغن داغ به چه صورت است؟

اول، شل یا بدنه اصلی یا شل بیرونی.

دوم، شل درونی یا بدنه بیرونی.

سوم، کویل های حرارتی.

چهارم، درب اصلی.

پنجم، در پشت.

ششم، دودکش.

هفتم، کلکتورهای رفت و برگشت.

هشتم، تجهیزات جانبی.

کاربری دیگ روغن داغ

روش های روغن داغ و راهنمای استفاده از آن ها:

موارد استفاده از دیگ روغن داغ:

اول، در صنایع قیر: به جهت آسفالت، ایزوگام، گرمایش استخر، روان ‌سازی و گرم نمودن مواد نفتی، سنگین در مخازن بزرگ.

دوم، در صنایع چوب: تولید و خشک کردن ورقه های چوبی، نئوپان و ام دی اف.

سوم، در صنایع نساجی: گرمایش ماشین آلات رنگرزی.

چهارم در صنایع شیمیایی: گرمایش اتوکلاو و راکتورهای مواد شیمیایی.

پنجم، در صنایع غذایی خط تولید چیپس، تولید نبات و آبنبات، سرخ کردنی ها و کارخانه جات تولید روغن گیاهی.

ششم، در صنایع تولید چرم.

هفتم، در صنایع سیمان.

هشتم، در صنایع روغن موتور.

و حتی غیره می توان از آن استفاده نمود.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *