3.8/5 - (522 امتیاز)

 بویلر آب گرم از جمله تجهیزات درباره ی استفاده در تاسیسات حرارت مرکزی بوده که دارای مخازن چدنی یا فولادی بسیار مقاوم می باشند. از نظر عملکرد نیز دارای تنوع بسیار بالایی هستند. این مخازن با تولید آب گرم هم در منازل و در مناطق مسکونی و هم در صنعت مورد استفاده قرار می  گیرند. در ادامه ما به معرفی این محصول پرداخته و ویژگی‌ های انواع گوناگون آن را برایتان شرح خواهیم داد. علاوه بر آن، استاندارد های مهم در ساخت طراحی و فاکتور های تاثیرگذار بر قیمت دیگ آب گرم را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس با ما همراه بمانید.

بویلر آبگرم چیست؟

در سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی و یا صنایع مختلف از آب گرم به عنوان منبع انتقال انرژی بهره می‌ گیرند که در دیگ های آبگرم نقش مهم و اساسی را بازی می ‌کند. دیگ آب گرم یا بویلر به مخازن فلزی بسته شده ای می گویند که آب موجود در آن به وسیله ی انرژی حاصل از سوخت گازوئیل یا مازوت تا ۹۰ درجه سانتیگراد افزایش دما پیدا می‌ کند. سپس آب به وسیله تجهیزات مختلف از جمله پمپ به درون لوله های قرار گرفته در بخش ‌های گوناگون ساختمان منتقل می‌ شود و گرمای خود را به سیستم های گرمایشی داده و پس از سرد شدن به داخل مخزن برخواهد گشت. این مخازن با توجه به آن که دمای آب را تا چه درجه ای بالا می ‌برند به دو گروه کلی دیگ آبگرم و آب داغ تقسیم می ‌شوند. به صورتی که در دیگ های آبگرم دمای آب تا ۹۰ درجه و در آب داغ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد بالا خواهد رفت. از مهم ترین ویژگی‌ های آن‌ ها می‌ توان به افزایش دما به بیش از ۱۰۰ درجه سانتیگراد اشاره کرد که آب تبخیر نشده؛ چرا که فضا کاملا بسته می باشد و امکان تبخیر برای آب وجود نخواهد داشت.

خرید بویلر آب گرم

انواع بویلر آبگرم را بشناسید:

بویلر های آب گرم که در سیستم های گرمایشی و فن کویل ها استفاده می شوند را می ‌توان بر اساس فاکتورهای گوناگونی طبقه‌ بندی کرد. برای مثال این تجهیزات بر اساس مسیری که گاز های احتراق داخل مخزن طی می‌ نمایند، به گروه های متفاوتی تقسیم بندی می شوند که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

اول، دیگ آبگرم تک پاس:

در این دیگ ها همانطور که از نام آن ها مشخص است، گاز های حاصل از سوختن گازوئیل و سایر مواد سوختنی تنها یک بار اطراف مخزن را طی کرده و در نهایت از لوله ‌های دودکش به خارج منتقل می‌ شوند. این مدل از بویلرها بسیار قدیمی بوده و به علت راندمان پایین در حال حاضر کاربردی نداشته و استفاده از آن ها به هیچ عنوان اقتصادی نیست.

دوم، بویلر آبگرم دو پاس:

به جهت افزایش راندمان دیگ های تک فاز در طراحی های انجام شده، لوله ‌کشی و ساختار داخلی بویلر به شیوه ‌ای تغییر کرد که گاز های داخل لوله ها دوبار در مخازن چرخیده و در نتیجه از مخزن خارج می شوند.

سوم، بویلر آبگرم برگشتی:

در حالت کلی هر چقدر تعداد دفعات چرخیدن گاز های درون لوله بیشتر باشد، به همان اندازه راندمان دیگ نیز بالاتر خواهد رفت. در دیگ های برگشتی آبگرم طراحی به گونه ای می باشد که پس از دو بار چرخیدن گاز درون لوله ها به اطراف مخزن به انتهای دیگ برخورده و به علت محدب بودن ساختار آن برگزار می گردد و پس از رسیدن به نقطه ابتدایی به سمت دودکش منتقل می شود.

چهارم، دیگ آبگرم سه پاس:

در مدل دیگ سه پاس، از مخازن گاز های درون لوله سه بار اطراف مخزن حرکت می نمایند و در نتیجه از آن خارج خواهند شد. در یک مقایسه کلی می ‌توان گفت که مخازن سه پاس بیشترین کارایی را نسبت به مدل های تک و دو پاس و برگشتی خواهند داشت.

پنجم، بویلر آبگرم واترتیوب:

همانطور که پیش از این اشاره شد عملکرد دیگ های آبگرم به شیوه ‌ای است که بر اثر حرارت ایجاد شده از سوخت آب داخل مخزن افزایش دما پیدا کرده و به سیستم گرمایشی منتقل خواهد شد. در بعضی از بویلرها، آب درون لوله های بسیار مقاوم قرار می ‌گیرد و گاز های ایجاد شده از سوخت در اطراف آن می باشند و به همین طریق باعث بالا رفتن دمای آب لوله ها می شوند. به این گروه از دیگ های آبگرم به اصطلاح واترتیوب گفته می شود.

ششم، دیگ های آبگرم فایرتیوب:

بویلر های فایرتیوب، عملکردی متفاوت با نوع واترتیوب دارند. به صورتی که درون لوله های گاز های آب گرم قرار می گیرد و آب در اطراف لوله ها حرکت می کند تا دما افزایش پیدا کند.

علاوه بر طبقه بندی گفته شده، می ‌توان بر اساس متریال و جنس به کار رفته برای بدنه مخزن نیز بویلر ها را به دو صورت کلی تقسیم بندی کرد:

دیگ های چدنی ارزان تر بوده و حمل و جابجایی آسان تری دارند.

اجزای بویلر آبگرم را بشناسید:

با توجه به نوع مخازن و نحوه عملکرد آن ها، اجزای مختلفی در بویلرها مورد استفاده قرار می ‌گیرد. یکی از اجزای اصلی بویلر ها، مخازن فلزی و مقاوم در برابر ضربه و نوسانات دمایی می باشد که به صورت عمودی و افقی نصب می‌ شوند. علاوه بر همه ی این مسائل، لوله های بسیار مقاوم فلزی به جهت انتقال گاز هایی با درجه حرارت بسیار بالا در آن ها استفاده می شود. دودکش فشار سنج، ترمومتر، کوره و دریچه های منهول و هندهول و تیوب شیت از دیگر اجزایی می می باشند که در دیگ های آبگرم استفاده می گیرند و همه ی آن ها باید بر اساس استاندارد های لازم طراحی و نصب شوند.

بویلر آب گرم

قیمت بویلر های آب گرم به چه صورت است؟

قیمت بویلر های آب گرم همانند تجهیزات و تاسیسات دیگر بر اساس فاکتورهای گوناگونی مشخص می‌ شود که مهم تر از آن ها جنس به کار رفته جهت ساخت مخزن است. علاوه بر این، ظرفیت مخزن، نوع آن و جنس اجزای داخلی همگی  باعث تأثیر بر روی قیمت می‌ شوند. با توجه به متفاوت بودن قیمت ها در دیگ‌های مختلف و نوسانات موجود در قیمت فلزات پیشنهاد می شود، جهت استعلام قیمت بویلر های تولید شده با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

طراحی و ساخت بویلر آبگرم:

طراحی و ساخت دیگ های آبگرم دارای حساسیت بسیار بالایی بوده و عدم توجه به آن ها در مراحل مختلف منجر به خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری خواهد شد. شما به جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصولات و دریافت مشاوره پیش از سفارش و خرید بویلر آبگرم می توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید تا شما را بیشتر راهنمایی کنند.

کاربرد دیگر آب گرم:

می توان در هر محیطی که تاسیسات حرارت مرکزی مورد نیاز است؛ از دیگ های آبگرم استفاده کرد. از جمله اصلی ترین موارد استفاده ی آن ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *