4.6/5 - (5 امتیاز)

بویلر صنعتی یا همان دیگ بخار صنعتی، محفظه ‌ای به صورت استوانه ای بوده که در دو شکل عمودی و افقی وجود دارد و به روشی ساده، آب و گرما را برای تولید کردن بخار تحت فشار قرار داده و آن ها را ترکیب کرده و می ‌تواند به راحتی داخل ساختمان، موتور های تامین انرژی و مصارف دیگر را گرم نماید. دیگ های بخار دارای انواع متعددی بوده که هر کدام از آن ها به منظور خاصی به کار گرفته می ‌شوند. در سیستم های گرمایش مرکزی نیز از دیگ بخار جهت گرم کردن آب و هوا یا خانه و ساختمان استفاده می کنند

تولید دیگ بخار صنعتی به چند روش ممکن است؟

به طور کلی می‌ توان گفت که تولید بویلر های صنعتی بر دو نوع لوله های آبی و لوله ‌های آتشی می باشد. لوله های آبی که همان واتر تیوب می ‌باشند، در اطراف لوله های گاز داغ وجود داشته که آب در داخل لوله ها را گرم می نماید. دلیل استفاده از لوله های آبی آن است که بیشتر در این لوله‌ ها، سطح گرمایی بسیار وسیع و همچنین سریع تر از دیگ های دیگر بوده و به گرم کردن حرکت پرداخته و در نتیجه دارای بازدهی بالاتری می باشد؛ چرا که میزان انتقال حرارت آن بیشتر است.

لوله ‌های آتشی یا فایر تیوب، لوله هایی می باشند که از گاز داغ عبور می نماید. در واقع فایر تیوب یک محفظه در بسته بوده که در آن لوله های داغ وجود دارد. این لوله ‌ها آب را گرم و به بخار تبدیل می‌ نماید. بخار نیز در محفظه ‌ای همانند آن باقی خواهد ماند.

توجه داشته باشید که باز شدن درب دیگ، نوعی مزیت به شمار می ‌رود؛ چرا که ممکن است پس از مدتی کار دستگاه دچار مشکل شود؛ اما بدون هیچ نشانه ای به کار خود ادامه دهد. در این بین ممکن است حرارتی غیرعادی از خود بروز دهد. در صورتی که درب آن باز شود، می توانید به راحتی داخل دستگاه را چک کرده و آن را تعمیر نمایید.

دیگ بخار

مصارف استفاده از بویلر صنعتی:

از بویلر ها در کارواش بخار، کارخانجات صنعتی، نماشویی و نظافت ساختمان، شستشوی مبلمان، کارگاه ‌های تعمیرات خودرو، میکروب کشی، صنایع بلوک زنی و جدول زنی، تیر های چراغ برق، حشره های سفید، شستشوی مخازن مرغداری ‌ها، پرورش قارچ دامداری و غذاسازی استفاده می کنند.  

بویلر صنعتی چگونه کار می کنند؟

در مخزن دیگ بخار، آب ذخیره شده و توسط گاز طبیعی، پروپان، گازوئیل، زغال سنگ و یا عنصر الکتریکی گرم خواهد شد. زمانی که آب تبدیل به بخار گشت؛ در مخزن خالی به نام گنبدی جمع خواهد شد. بخار به صورت مستمر در گنبد و سطح  فشار در ارتفاعات بالا و بالاتر جمع شده و زمانی که به سطح مورد نظر رسید، بخار از دریچه آزاد شده تا از طریق لوله ها و اطراف خانه حرکت نماید. بخار تا زمانی که مشعل روشن باشد از طریق رادیاتور حرکت نموده تا هنگامی که انرژی به اندازه کافی مصرف کرد، پس از آن و پس از خاموشی مشعل به آب تبدیل شده و مجدد به دیگ بخار باز خواهد گشت.

بویلر صنعتی جهت تغذیه ی خودکار و پر شدن منبع آب احتیاج به پمپ الکتریکی داشته؛ اما این موضوع بدان معنا نیست که جهت تعمیر سیستم گرمایشی حتماً انرژی الکتریکی و یا برق نیاز است. چرا که مشعل می ‌تواند به صورت گازی نیز باشد. جهت ایجاد فشار نیز می ‌توان از فشار طبیعی که در داخل دیگ بخار ایجاد شده استفاده نمود.

توصیه های ایمنی در استفاده از بویلر صنعتی

استفاده از بویلر های صنعتی یا دیگ بخار و به کارگیری توصیه های ایمنی، دارای اهمیت بالایی بوده که این توصیه‌ ها می ‌تواند در استفاده از دیگ بخار و یا عملکرد صحیح بویلر صنعتی آب گرم برای بسیاری از صنایع امری ضروری به حساب بیاید. به همین علت است که در دنیای امروز، دیگ بخار، در مرحله ی تولید مجهز به دستگاه ‌های کنترل ایمنی بوده که ایمنی صنعتی و بازدهی آن را به طور مشخصی افزایش داده است.

با وجود تجهیزات پیشرفته و به روز شدن ایمنی، تجهیزات و مخازن تحت فشار زیادی بوده؛ اما جهت اطمینان حاصل کردن از عملکرد ایمنی دیگ بخار و آب داغ کافی نخواهد بود. علاوه بر این وسایل و تجهیزات مدرن جهت افزایش ایمنی و بالا رفتن بهره وری بویلر های صنعتی به صورت ادواری بازرسی شده و در مواردی توسط شرکت‌ های صاحب صلاحیت و از طرف اداره استاندارد به صادر شدن گواهینامه سلامت اقدام می نمایند.

اگر بازرسی ‌های دوره ‌ای به درستی انجام شود، مخازن تحت فشار با گذشت زمان کاهش و با افت بهره‌ وری مواجه خواهند شد که این مسئله می ‌تواند برای پرسنل و مجموعه، خطرات زیادی را به بار آورد. در این بین بازرسی بویلر صنعتی با توجه به دمای بالای بخار تولیدی و فشار آن دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

دریچه بازدید در بویلر های صنعتی افقی و عمودی:

دریچه بازدید به صورت جوشکاری شده در شرکت ‌های دیگر موجود است. به طور کلی و در صورتی که برای دستگاه اتفاقی پیش آید، امکان بازدید وجود نخواهد داشت و اگر مشکلی برای دستگاه پس از سالیان پیش آید، دیگر از بویلر صنعتی نمی توان استفاده کرد؛ چرا که یک بار مصرف بوده و قابلیت بازبینی و یا تعمیر وجود نداشته و یا حتی هزینه ی تعمیرات آن بیشتر از هزینه ی تولید باشد. در نتیجه مشتری مجبور به تعویض بویلر صنعتی می شود.

اما امروزه و با ساخت دستگاه های با کیفیت و با قرار گیری دریچه بازدید، در بویلر های صنعتی این دریاچه باز شده و امکان رسوب زدایی داشته است. در صورتی که لوله ای نشتی پیدا کند، می توان به راحتی آن را برطرف کرد. اگر درب دیگ را باز کنید، مشاهده خواهید کرد که با سیمان ساخته شده و در برابر حرارت مقاوم می باشند.

درون دیگ نیز از بخش‌ های سیمانی استفاده کرده اند که این سیمان ها پس از مدتی خشک شده و می ریزند. همچنین از حالت آب بندی خارج می گردند. زمانی که اگزوز کار کند، از بدنه مقداری حرارت بیرون خواهد زد.

دیگ بخار استاندارد:

همه ی دستگاه های ساخته شده در حوزه ی بویلر صنعتی باید در استاندارد سه پاس قرار بگیرند. نوع و مدل جوشکاری نیز باید از طرف استاندارد مورد بازبینی قرار بگیرد و بدین ترتیب در تمامی دستگاه ها و با هر ظرفیتی عملکرد حرارتی به صورت سه پاس انجام گرفته و گروه کنترل، کیفیت اداره استاندارد نیز در بازبینی از روند تولید باید آن را تایید نمایند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *